Muzeum Powstania Warszawskiego

18 kwietnia wspólnie z klasą Vb wybraliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Wizytę zaczęliśmy od okalającego budynek Muzeum Parku Wolności i jego głównego elementu - Muru Pamięci, z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysięcy Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. . Potem czekało nas spotkanie z przewodnikami. Przedstawili nam oni krótki zarys historii miejsca w którym się znajdowaliśmy, a potem ruszyliśmy na ekspozycje, która  trasą przedstawiającą chronologię wydarzeń, prowadziła nas przez poszczególne sale tematyczne. A tam czekała na nas super niespodzianka, którą było wystąpienie w roli przewodnika naszego kolegi Maćka. Sceneria wśród której się poruszaliśmy odzwierciedlała widoki ze zniszczonej stolicy sprzed ponad siedemdziesięciu lat, które zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Na parterze przypomnieliśmy sobie o czasie okupacji i samym wybuchu Powstania – godzinie „W”. W oddzielnym pomieszczeniu zobaczyliśmy maszyny drukarskie z lat czterdziestych. Drugi poziom dał nam możliwość zobaczenia kolekcji powstańczych opasek. Na antresoli mieliśmy okazję obejrzeć jak wyglądały walki w sierpniu i życie codzienne w powstańczej Warszawie. W kinie Palladium zatrzymaliśmy się na chwile z fragmentem powstańczej kroniki filmowej. Na trasie naszego zwiedzania znalazły się również: replika kanału, sale na I piętrze z informacjami o upadku powstania i Polsce po nim, sala "Radiostacja i łączność" i "Poczta Polowa". Ostatnimi punktami zwiedzania była sala pod Liberatorem i sala kinowa w której mogliśmy zobaczyć to co zostało z Warszawy po Powstaniu, czyli " Miasto Ruin". Cała wizyta w muzeum uświadomiła nam jak ważna jest pamięć o tych, którym tak dużo zawdzięczamy.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress